Haiguste ennetamine

Palju räägitud tõde – tasakaalustatud toitumine ja regulaarne füüsiline tegevus on hea tervise aluseks.

Niisiis hõlmab ennetustegevus muutusi nii meie toitumis- ja liikumisharjumustes, kuid ka keskkonnas. Ülekaalulisus, diabeet, kõrge vererõhk, liigesehaigused – kõik need tulenevad meie elustiili valikutest.

Aed- ja puuviljad

Haiguste ennetamisel on väga oluline tarbida piisavas koguses aed- ja puuvilju ja seda kindlasti vikerkaarevalikus. Nii saab meie organism tugeva kaitse antioksüdantide näol, mis on olulised paljude krooniliste haiguste, eriti aga vähiriski vähendamisel. Aed- ja puuvilju tuleks tarvitada pigem toorelt, kui kuumutatult. Kui eelistad siiski kuumutada, siis madalal temperatuuril.

Köögiviljade soovitatav kogus on 5-7portsjonit iga päev. Juba hommikul on hea alustada värskelt pressitud köögiviljamahlaga. Lisaks toorsalatid, smuutid köögi ja puuviljadega, hautatud ja aurutatud köögiviljad, täisterajahudest pirukad köögiviljadega jpm.

Puuviljade soovitatav kogus on 3-4 portsjonit päevas. Kui mõnel päeval ei ole võimalik niipalju köögivilju-puuvilju süüa, siis saad puuduva koguse katta toidulisandiga Carotenoid Complex, mille tooraineks on porgand, punane paprika, tomat, spinat, maasikas, aprikoos, virsik.

Tervislik keskkond

Haiguste ennetamise teine oluline tegur on meie keskkond ja sellest tulenevad mürkained, nt pestitsiidid. Pestitsiitidega puutume kokku toidu, õhu, vee, jm keskkonna kaudu. Pestitsiidid suurendavad riski haigestuda vähki ja paljudesse teistesse haigustesse. Nad ladestuvad rasvkoesse ja nende väljutamine organismist on väga aeglaselt.

Eriti ohtlikud on pestitsiidid lastele, põhjuseks nende väike kehakaal. Seega on soovitav lastele anda kontrollitud mahetoitu. Loomulikult kehtib sama soovitus ka täiskasvanutele.

Kõrvitsa kasvatamisel ei tohiks seda kasvatada sõnnikuhunnikus, sest nitritite ja nitraatide sisaldus muutub väga suureks.

Kui meil ei ole võimalik alati vältida pestitsiide, siis vajame taaskord nimetatud antioksüdante ja Betaguardi, et ära hoida organismi kahjustusi.

Oluline on hoida organismi ka kemikaalide kahjustava toime eest, mis on sageli nahahooldustoodetes ja puhastusvahendites. Soovitan kasutada GNLD nahahooldustooteid ja puhastusvahendeid, et hoida tervisliku toitumisega ja toidulisandite kasutamisega saavutatud head tervist.

Kehakaal kontrolli all

Haiguste ennetamisel on oluline hoida kehakaal kontrolli all ja tarbida toiduaineid, mis on madala glükeemilise koormusega. Rafineeritud suhkru asemel tuleb valida 100%-line toorsuhkur ja sedagi kasutada minimaalselt. Samuti võib kasutada mett, agaavisiirupit, vahtrasiirupit, peedisuhkrut jm. Arvestama peab ka rasvasisaldusega, sest kõrge rasvasisaldus (jäätis, vorstid jm.) häirib kehas glükoosi omastamist ning tõstab veresuhkru taset.

Liha ja lihatooted

Haiguste ennetamisel on oluline vähendada liha tarbimist. Nii väheneb risk haigestuda südamehaigustesse, vähki ja vähenevad põletikulised protsessid kehas. Lihas puuduvad antioksüdandid, mis kaitsevad vähi eest ning lihas on küllastunud rasvu ja vähki tekitavaid ühendeid (sh.pestitsiidide jääke). Soovitav on tarbida metsloomade liha, mis sisaldavad viis korda rohkem polüküllastamata rasvhappeid ja kümme korda vähem rasva. Kahjulikud on suitsutatud tooted, mis sisaldavad naatriumnitraate ja -nitriteid. Maos reageerivad need tooted toidu aminohapetega, mille tulemusel tekivad väga kantserogeensed ühendid.

Soja, kaun- ja teravili

Soovitav on süüa sojatooteid, kaun- ja teravilju, et organism saaks vajalikus koguses valku.

Päevane liha kogus võiks olla 90-120g. Soovitav on maheliha, metslooma või karjamaal kasvanud looma liha. Vältima peab üleküpsetamist, praadimist, suitsutatud tooteid.

Rasvade kvaliteet

Haiguste ennetamisel on oluline rasvade kvaliteet. Vähendama peab küllastunud rasvade hulka, mis suurendab vähiriski. Vähendama peab transrasvade (margariinis, küpsises jm.) kogust ja omega-6 rasvhapete (päevalille-, soja- ja maisiõli) tarbimist. Organism vajab rohkem omega-3 rasvhappeid (lina- ja tudraõli ning kalad) ja monoküllastamata rasvhappeid (oliivõli, mandliõli). Omega-3 rasvhappeid vajame südamehaiguste, nahahaiguste, diabeedi, vähi ennetamiseks.

Soola tarbimine

Oluline on vähendada soola (naatriumi) tarbimist, mis tõstab vererõhku ja soodustab ka vähi teket. Maitsestamiseks võib kasutada meresoola, kus peale naatriumi on ka muid kasulikke mineraalaineid. Maitsestamiseks on hea kasutada maitsetaimi, sidrunimahla. Soovitav on vähendada marineeritud toitude, sojakastme, puljongi kuubikute, parmesani, suitsutatud produktide, valmis kastmete, korservide, soolaga maitseainete, valmis suppide kasutamist. Oluline on jälgida naatriumglutamaadi sisaldust valmistoitudes. Samas on oluline köögi- ja puuviljade tarbimine, et suurendada kaaliumi osakaalu toidus.

Vesi

Oluline on juua 6-8 klaasitäit vett iga päev ja jaotada see kogus päeva peale. Siia arvestame ka toiduga saadud vee koguse. Juba väikene veepuudus häirib keha elulisi funktsioone. Organism vajab vett kõikjal. Metaboolsed protsessid vajavad vett, vesi on vere koostisosa, toiduained on vees lahustuvad ja imenduvad sel viisil seedetraktist organismi, veega viiakse jääkained kehast välja, vesi aitab säilitada kehatemperatuuri.

Kui jood kohvi, õlut, koka-koolat, siis väljub organismist ka rohkem vett.

Toidulisandid

Oluline haiguste ennetamisel on tarbida toidulisandeid toitumise puudujääkide katmiseks. Toitumisnõustaja aitab üle vaadata sinu menüü ja soovitada vajalikke toidulisandeid.