Mis on sinu jaoks tervislik?
Kuidas jõuda tervisliku toitumiseni nii kodus kui kooli? Kõigepealt peaks enda jaoks selgeks tegema, mis on sinu jaoks tervislik toitumine? Kui toitumisnõustajana viin läbi seminare ja räägin tervislikest valikutest, näitan ja annan maitsta, siis osalejatele soovitan alati valida endale sobivad muutused ja alustada vähehaaval. Siis on tulemus kindlam ja muutuste tegija ei väsi.
Kas on vahet?
Kas on vahet tervislikul toitumisel kodus ja koolis? Vastus on jah ja ei! Kui kodus tahame teha muutusi toitumises, siis saame arvestada oma soovide ja võimalustega. Koolis ei ole sageli võimalik arvestada ühe õpilase erisoovidega, kuid koolis on õpilasel võimalus teha tervislikke valikuid koolipuhvetis (kui see on koolis olemas) ja kooli peaks olema võimalik kaasa võtta väike vahepala juhuks, kui söögivahe jääb pikemaks kui 3-3,5 tundi.
Lihtsad tegevused
Kõigepealt peame harjuma uute tervislike valikutega, siis koostama päevamenüü nii, et toitained oleks tasakaalus. Ainult nii saab organism kõik vajalikud toitained, mis aitavad saavutada parima tervise. Kui sul on harjumuste muutmiseks abi vaja, siis leia mõttetreeneri soovitusi kodulehelt mottetreening.ee Kui tahad teha harjumuste muutmise enda jaoks lihtsaks, siis mõtle välja lihtsad tegevused, lihtsad nipid, mis on just sulle vastuvõetavad.
Lihtsad nipid
Osta koju valge rafineeritud nisujahu asemel täistera nisujahu või hoopis tatrajahu. Vaheta valge lauasool himaalaja soola vastu ja kui kasutad veel valget suhkrut, siis järgmine ost võiks olla toorsuhkur. Kui oled putru teinud kiirhelvestest, siis nüüd muuda harjumust ja osta koju täisterakaerahelbed, mis on müügil jaekaubanduses. Kui oled end harjutanud juba uute helvestega, siis võid teha järgmise uue valiku, näiteks täistera riis. Kui astud väikeste sammudega, siis see ei ole raske ja sa muudad oma harjumusi ning muudad oma toitumise tervislikumaks.
Õpime koos
Türi põhikoolis on lastevanematele suurepärane võimalus saada uusi teadmisi lastevanemate koolis “Õpime koos”. Teisel õppepäeval oli teemaks „Lihtsad nipid tasakaalu saavutamiseks toitumises“ ja lektoriks toitumisnõustaja, toidutehnoloog Ene Mägi.
Lisaks teoreetilisele infole nägid osalejad konkreetseid tervislikke valikuid, said maitsta, toiduaineid kaasa osta, esitada küsimusi, millele andsin ka kohe vastused. Osalejate hulgas olid lapsevanemad, õpetajad ja kooli kokk, kes oli mures, et lapsed ei armasta kalasuppi süüa.
Koolis laste harjumusi muuta on väga keeruline. Siin peavad appi tulema ka vanemad. Kodus on võimalik lapsega rääkida, leida koos sobilik retsept ja teha koos lapsega meelepärane roog või kalasupp. Mina leian, et see on parim viis muuta laste harjumusi toitumises.
Rääkisime põnevast šokolaadi retseptist kaalulangetajatele ja loodan väga, et seda lihtsat “šokolaadi” on juba paljud ka teinud.